2015. április 7., kedd

Delkelet Azsia - elso felvonas

Mostmar tenyleg nagyon idoszeru lenne elkezdeni a delkelet-azsiai utunk bemutatasat. Husvetot tuztem ki celul, hat eppencsak hogy sikerul a hataridot tartani. Ma ugyanis Husvet hetfot irunk. De mire ki is posztolom, eltelik egypar nap.

Eloszor orszagokra lebontva gondoltam utunk bemutatasat, de aztan rajottem, sokkal jobb ha idorendben haladok, ugy ahogy az utunk vitt. Szoval gyorsan elojaroban egy attekintes, hogy megis mere mentunk. Utunkat Bangkokban kezdtuk, majd tole nem messze levo ket latvanyossagot neztunk meg. (Ayuthaya, es a Khao Yai Nemzeti Park). Innen Kambodzsaba vettuk az irany, ahol Angkort, Phom Phen-t, es egy szep tropusi szigetet (Koh Rong) latogattunk meg. Ezutan Vietnam deli reszet barangoltuk be, legfokebb a Mekong Delta videket, es Ho Chi Minh Cityt. Innen elrepultunk Thaifold eszaki reszebe (Chiang Mai), ahonnan elbuszoztunk a Thai-Laosz hatarhoz, ahol hajora szalva 2 napig ringatoztunk a Mekongon. Utolso elotti allomasunk Luang Praban volt. Laosz meltan hires kis varosa. Innen repultunk Szingapurba, ahol utunk veget ert. Ahonnan Kati repult haza, mi pedig vissza Uj-Zelandra. 

Thaifold, Vietnam, Laosz, Kambodzsa

Thaifoldi megalloink. Sajnos a Khao Yai Nemzeti Park nincs a terkepen. Ayuthayatol van keletre, 2 ora vonatutra.

Kambodzsai megalloink. Laoszt es Vietnamot kovetkezo bejegyzesemben mutatom be.

Ami kulonleges volt ezuttal, hogy nem csak ketten vagtunk bele kis kalandozasunkba, hanem tarsasagot is “kaptunk”, Kati es Istvan szemelyeben. Minden utunkon tarsasagrol almodozunk. Na nem azert mert mar unjuk egymas kepet, de azert na csak valljuk be, hogy sokkal jobb erzes amikor az ember baratokkal kirandul.

Nyilvan tobb ember, kulonbozo igenyek es erdeklodesi kor stb, de azt hiszem sikerult mindig megtalani az arany kozeputat. Igyekezve mindenki kedvere valot nezni, latni, es enni. Reklamaciot utolag mar nem fogadunk el! :)

A “kaja” front okozott nekem nemi problemat, finnyas es valogatos leven nehez volt olyan helyet talani, ami nekem is megfelelt volna. Foleg higienies szempontbol. Arany szabaly: ott kell enni ahol a szemed elott keszitik el az etelt. Lehetoleg elotted frissen wokban, jol atsutve legyenek a dolgok. De nekem ezek a kifozdek valahogy sosem hoztak meg az etvagyat. Peldaul ezert... :)

Jo etvagyat mindenkinek! :)


Ugyhogy maradt a “jol van egyetek, ahol akartok, nekem jo lesz  a 7Eleven” is jelige. Erre nem vagyok tulsagosan buszke, foleg nem hogy shef baratnom elete gasztroturajat elvezte. Szo szerint mindent kiprobalt ami eheto volt, mozgott, vagy valaki azt mondta hogy eheto. 

Mondom mindent, tucskot-bogarat! :)

Bejegyzesei gasztro temaban:
https://thecooksnest.wordpress.com/2015/02/19/goi-cuon/
https://thecooksnest.wordpress.com/2015/02/23/spicy-water/
https://thecooksnest.wordpress.com/2015/03/01/bbq-asian-style/

En kozel sem vagyok ilyen belevalo, es bevallalos. Mindenkit megnyugtatok azert ehen soha nem maradtam, es a folyekony kenyer mindig elerheto alternativa volt. Azert essen szo az utunkrol is. Pontosabbak kezdjuk is el a beszamolot.

Bangkok. Mindenki hallott mar rola valamit, es el a fejeben egy kep a varosrol. Vagy jo, vagy rossz. Sajnos nekem az utobbi. Fejemben egy prostiktol hemzsego lebuj kepe ugrott be, telis tele gyermek szex-rabszolgakkal, meg droggal, meg kb. ilyenek.  Nem azt mondom, hogy ezek nem leteznek, de Bangkok nekunk egy teljesen mar arcat mutatta meg, az egyszer biztos. Vagy csak mi neztuk ugy. Milyen is? Egyfelol  modern es tradicionalis, koszos es tiszta, regi es uj. Minden egyben. Ez az allitas talan az egesz orszagra is ervenyes. Igaz, csak az orszag eszaki reszerol vannak benyomasaim, de gondolom a delebbi teruletek is hasonloak lehetnek.  Thaifold meglepoen  fejlett. Infrastrukturalisan mindenkepp. Meg ugy az egesz olyan “normalis”. Minden van, minden kaphato, minden elerheto.  Meg azt is megmerem kockaztatni, hogy majdnem olyan egyszeru itt hatizsakos turistaskodni, mint Olaszorszagban.

Ahogy az utikonyvunk irja: “tessek a biztonsagi oveket bekapcsolni”. Es valoban. Emlekszem, 3 evvel ezelott Kuala Lumpurban kaptam egy kisebb kultursokkot. Bangkokot szerencsere az elso pillanattol kezdve tudtam elvezni, annal is inkabb mert Szilveszter estenket is itt toltottuk. Kivonultunk a tomeggel egyutt unnepelni.

BUEK Bangkok!!!


Egypar szamomra aranyos eletkepet gondoltam itt megosztani veletek, a tobbit (hires latnivalokat) pedig a Facebookra mar feltolottem.


Csuszo maszok: tucsok, csotany, szocske... Kati, Istvan es Gabor vegigmentek rajtuk.


Thaifoldon minden fiatal lesz egyszer szerzetes, ez olyan ott mint a katonasag volt otthon.

Friss porno reggelire a helyi piacon-ezt gondolom kitalaljatok hogy Gabor adta ehhez a kephez a felirtot


Motorcsonatok helyijarat...

Egy Buddha szobor mindenhol akad


Modern Bangkok.


Jakafa (jackfruit) popularis porteka.

A hires tuk-tuk. Popularis es olcso utja modja a kozlekedesnek...




Vonatra varva...

Lanyok a piacon.-szinten Gabor altal cimzett kep.

Utunk Bangkokbol vonattal ket oranyira fekvo Ayuthayaba vezetett. A vonatozas mar onmagaban nagy elmeny. Annyira jo erzes csak figyelni a tajat, az embereket. Meglesni a helyieket, ahogy jonnek - mennek. Cipelik az arut, elik a mindennapjaikat. Es fittyet sem hanynak rad. A thai emberek irto segitokeszek, nem tapadnak rad, nem nyomulosak, nem akarnak minden szart eladni neked. Na ez Indokina tobbi orszagara sajnos mar nem mondhato el, de errol majd kesobb. Ayuthaya az egykori Thai birodalom fovarosa volt, amig a burmaiak fel nem egettek (1767 korul). Romjai kore ujraepult a varos, ugyhogy Ayuthaya nem egy romvaros hanem egy elo nyuzsgo telepules romokkal “megspekelve”. Itt biciklire pattanva jartunk be a romokat. Szuper jo elmeny volt. Kepek, es egy video kovetkezik.







Kovetkezo par napban a termeszet jatszotta a foszerepet, meg az elefantok (illetve okenkik kellett volna). A Khao Yai Nemzeti parkban tolottunk 2 napot. Ez a park arrol hires, hogy Thaifoldon belul itt lehet latni szabadon lezengo elefantokat. Nem amolyan szafari jelleggel, hanem itt tenyleg atmennek a kocsid elott az uton. Hat annyira a vadonban, hogy hiaba fizettunk be egy elefant kereso-leso utra, az allatok csaknem jottek elo. Lattuk a nyomukat az erdobe, a vagasokat, az itatokat, az elefantkakit, csak nem akartak elobujni…Ugyhogy hoppon maradtunk. Vigasztalaskepp lattunk gibbont, meg  denever-rajzast.  Este a szallason szoba elegyedtunk egy nemet parral, ok szerencsevel jartak, lattak elefantot. A franya friccek, kicsit irigyek voltunk, de hat a termeszet mar csak ilyen.





Itt a tabla...


Masnap reggel buszra szalltunk hogy celba vegyuk a kambodzsai hatart. A hatarig az ut zokkenomentes volt, meg talan a Thai oldalon kilepni is egyszeru. Felteve ha elteszed azt a kis papirfecnit amit belepeskor megkapsz. Szegeny Kati ezt elhagyta, igy volt egy kis para, de aztan az is megoldodott, nem maradt Thaifoldon. A kambodzsai oldalon a porgo Poipet varosa vart minket. Hat itt mar kevesbe voltak a helyiek ott a szeren, kicsi kaosz meg eros szagok kozepette megerkeztunk az igazi Delkelet Azsiaba. Thaifold Kambodzsahoz kepest olyan, mint Nemetorszag Moldovahoz kepest. Es most nem tulzok. Eg es fold a ket orszag.

Elmondasok szerint szandekosan lassan dolgoznak a hatarorok, hogy eleged legyen a varakozasbol es fizess azert hogy soron kivuli megadjak a vizumod es belephess az orszagba. A szemem lattara csusztatott penzt egy helyi az utlevelebe, es adta oda a fo-fo platzmesternek, aki eltunk majd 10 perc eltelteve jot vissza, hogy minden ok. A csavo csodak csodajara kilepve a kigyozo sokorbol szepen atsetalt a hataron… Itt igy mennek a dolgok. Na de mi nem fizettunk senkinek, vartunk rendesen vagy 2-3 orat. Kis helyisegbe bezsufolva, semmi levego, nyomaszto hoseg, de tuleltuk es beleptunk Kambodzsaba. Mint mar irtam nagy a valtozas Thaifoldrol jove. A hatarrol ingyenes allami busz vitt minket el egy nagyobb buszterminalra ahol tervunk szerint felszallunk az elso adando buszra, ami Siem Riapba megy. Angkor romjai ennek a kozel 1 millios varos hataraban fekszenek. Szoval megerkeztunk a buszpalyaudvarra, es vegulis osszejott egy kisbuszra valo ember ugyhogy amolyan “charter” jarattal mentunk is Siem Reapba. Erdekes itt megjegyezni hogy a kisbuszba 2 ausztral anyukaval es 4 gyerekkel utaztunk egyutt. A gyerekek kozul az egyik kb 1 eves lehetett. Nem kicsit voltak bevallalosak. Ok is velunk egyutt vartak ki a sort a hatarnal...

Az elso jelek most jottek hogy megerkeztunk a turistalehuzasok mekkajaba. A kisbusz soforjet megkertuk, hogy dobjon mar le minket a fouton ami pont utbaesett, ahonnan a szallasunk par 100 meterre volt. Meg nem is azt kertuk hogy vigyen el a szallasig, csakhogy dobjon ki egy ponton.  Tettetett egy telefonhivast a fonokevel, es kozolte hogy sajnos nem teheti ezt meg, el kell vinnie a vegallomasra. Szoval elvitt minket az allitolagos vegallomasra, ahol korubelul 20 tuk-tukos vart mind a negyonket, hogy elvigyenek ahova mondjuk. Meg ki sem szalltunk a kisbuszbol mar mindenki kiabalta hogy “tuk-tuk”, szot mar nem is csak ezt kiabaltak hanem ezt: "Tuk-tuk yes, Sir tuk-tuk yes". Hadnemondjam, hogy setaltunk itt is. Bar csak nagyjabol tudtuk merre voltunk. Persze kovettek minket, nem nagyon akartak elfogadni a tenyt hogy nem tartunk igenyt a nyomulos szolgaltatasukra. Egyertelmu amugy hogy amolyan kis “szervezett bunozes” reszesei lettunk. A kisbusz azert nem dobott ki minket a megkert helyen, mert akkor mit mond az osszes tuk-tukos haverjanak? Ma este nincs “szallitmany”?! :D

A tuk tuk kambodzsai valtozata, a robogo "hinto"
A tuk tuk Thai valtozata. Ez legalis meg minden... Latjatok a rendszamot.

Tudom, hogy az a par dollar mennyit jelenthet nekik, es nem a penzt sajnaltuk, csak a stilus nem tetszett. Es nem is fog soha… Sajnos Delkelet Azsiaban ez elegge altalanos jelenseg. Soforok es taxisok osszebeszelnek, es egy kisebb szervezett atveresnek  leszel a resze. Hat ez van. Szoval battyogtunk a nagytaskakkal, mig egy hotel elott el nem setaltunk, ahol megkerdeztuk megis pontosan merre vagyunk. Na akkor megtudtuk hogy meg jo par kilometerre a szallasunktol. Persze termett ott egy tuk-tukos, aki  vegul elvitt minket. O meg nem akarta megerteni hogy masnap Angkor romjait biciklivel szeretnenk megnezni. Mindenaron azt szerette volna, hogy ot “vegyuk berbe” masnapra . Azt hiszem 20 amerikai dollarert negyunket egesz nap fuvarozott volna. Maradtunk a biconal... :)

Angkor romjai  kornyeken az arusok, es arus kisgyerekek gyakorlatilag levakarhatalanok. Valoban zavaro, nem csak kicsiket idegesito elmeny. Persze nem ez marad meg az emberben, hanem az az elkepeszto latvany, amit ez az egykori birodalom fovarosabol megmaradt. Az ember csak amul, es probalja elkepzelni milyen lehetett fenykoraban. Nem csoda, hogy a birodalom meg is gyengyult ebbe az irtozatos epitkezesbe. 

Szegeny gyerekek tomegei arusitanak szinte barmit ami a kezuk ugyebe akad.

Sajnos e mellett sem lehet elmenni szo nelkul. :(

Angkor, a khmer templomok ősi városa Kambodzsa szívében a 9. században létrejött Khmer Királyság fővárosa volt 802–1432 között

Csak a templomokat rakták kőből, az összes többi építményt – a királyi palotákat is – fából ácsolták, mára tehát ezek mind az enyészeté lettek, így Angkor ma egy hatalmas „templomváros” képében mutatkozik, noha természetesen nem csak vallási épületek voltak annak idején a városban

1431-ben a sziámi thaiok megtámadták Angkort. A város hét hónapos ostrom után elesett, majd nemsokkal a támadók visszavonulása után elnéptelenedett

 A khmerek új fővárost alapítottak a délebbre fekvő mai főváros, Phnom Phen közelében, az őserdő pedig lassan benőtte, elrejtette az épületeket, és a város hírét csak legendák őrizték

Az, hogy a francia természettudós Henri Mouhot az őserdő közepén „felfedezte” Angkort, csupán mítosz – a gyarmatosítás korának 19. századi, eurocentrikus visszatükröződése. Elsősorban azért, mert Angkor sohasem veszett el. A khmerek mindig is tudtak létezéséről, és a történelmi birodalom hanyatlása után is mindvégig működött a régi templom, Angkorvat












Angkor Thom– a nagy város – angkori romváros része. Angkor Thom volt a Khmer Birodalom utolsó fővárosa, amely a 12. század végén, VII. Dzsajavarman király uralkodása alatt épült. A városba öt elefántokkal és arcokkal díszített kapu vezet. A kapuktól induló utak, amelyek Angkor Thomot négy részre osztják, a város középpontjában álló, piramis alakú, háromteraszos Bayon-templomhoz futnak. A kepen az elefantkapu lathato.

Bayon Templom, hatalmas szoborarcokkal

Rohano helyiek...

A jargany...

Angkor Wat rendkívül fontos nemzeti szimbólum, amely a néhai Khmer Birodalom és a mai kambodzsai nép összetartozását reprezentálja – nép nemzeti büszkeségének forrása. A templom képe számos állami jelképen megjelenik, így a kambodzsai zászlón, az állami címeren, bankjegyeken.

Gabor egyik kedvenc fotoja...


Nem is tudom mit irhatnek errol az elkepeszto latvanyossagrol. Talan annyit, hogy szerintem Europaban hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy Europa a vilag kozepe. Pedig civilizaciok jottek mentek a vilag tobbi reszen is, es  oszinten sajnalom hogy tortenelem orakon olyan feluletesen emlitik ezeket a birodalmakat (egy millios fovarossal). Utunk soran kicsit olvasgattunk Indokina tortenelmerol, es elszegyeltem magam mennyire nem tudok, vagy hallottam ezekrol a kulturakrol: siam (thai), burma, khmer, vagy champa.

Angkor a khmer birodalom fovarosa volt. Az egyre  erosodo  thai birodalom tobbszor megtamadta a tulzott epitkezesekben, es tulnepesedesben gyengyulo khmer birodalmat, amig 1431-ban vegleg  bevettek a varost.  Ime nehany youtube dokumentumfilm, akit bovebben erdekel a tema.

Es innen vissza is tudunk kanyarodni a bejegyzesem elejehez, mert ugyanis a Thai-ok egykori fovarosa Ayuthaya ezutan erosodott meg, es valt Azsia egyik legnagyobb varosava. A Thai kiralysag Ayutthaya kozponttal egeszen 1350-1767-ig letezett. A birodalom vesztet a Burmaiak (a mai Myanmar) okoztak, akik szamos alkalommal megtamadtak Ayuthayat. Ket evnyi ostrom utan 1767-ben vegleg elfoglaltak a varost, amit majd utana felegettek es kiraboltak. Ezzel letjogosultsagot adva, a mai fovaros kialakulasanak, Bangkoknak.

Es azt hiszem mara ennnyi eleg is lesz. Legkozelebb Kambodzsa fovarosaval Phom Phennel, egy kis tengerparti lazulassal, majd pedig Ho Chi Minh varossal (Saigon), es a Mekong deltaval folytatom. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése